Oblíbené (0)

POLYPORUS - CHOROŠ OŘÍŠ

Polyporus - Choroš oříšPolyporus (Polyporus umbellatus), houba z čeledi chorošovitých, čínsky zhuling, japonsky chorei nebo také choreimaitake, korejsky cheyyong, vietnamsky trií linh, anglicky Polyporus Sclerotium. Překlad z čínštiny není příliš poetický, protože slovo zhu znamená prase, slovo ling se v mi­nulosti používalo také jako označení výkalu.

Historie

Polyporus se používá v tradiční čínské medicíně již několik tisíc let.

První zmínky o Polyporu pocházejí z Cíny ze Shennongova kánonu bylin. Byl využíván jako léčivo, to je zdokumentováno ve spisech pocházejících z období dynastie Han. V Evropě byl vědecky popsán až v roce 1801 mykologem Ch. H. Persoonem. Později v roce 1821 byl švédským mykologem E. M. Friesem zařazen do rodu Polyporus.

Popis

Plodnice choroše oříše se podobá velké tmavší hlávce květáku nebo také mořské mycí houbě. Jednoleté plodnice bývají až 50 cm široké, složené z drobných, 1-4 cm širokých šedých až okrově hnědých okrouhlých dovnitř prohloubených kloboučků sedících na mnohoná­sobně rozvětveném, bělavém až světle okrovém třeni, který je na bázi až 3 cm tlustý.

Kde roste

Polyporus roste obvykle od června do září, v trsech jako parazit u kořenů živých kmenů a také na pařezech listnáčů, ze­jména dubů, topolů a habrů, vzácněji i dalších dřevin.

Choroš oříš je znám z celého severního mírného pásma (Evropa, Asie, Severní Ame­rika), ale všude roste jen roztroušeně. U nás se vyskytuje zcela výjimečně, a navíc je považován za zranitelnou houbu.

Obsahuje

Polyporus obsahuje esenciální aminokyseliny, polysacharidy. Dále to jsou triterpeny polyporusteron A-G, kyselina polyporová. Obsaženy jsou i (3-(l,3)-D-glukan, grifolan, grifolin, kyselina jablečná, terpeny, disacharid trehalóza, dále alkoholické cukry d-manitol a arabitol, zásobní polysacharid glykogen. Dále vitaminy skupiny B, minerální látky, železo, vápník, draslík, mangan, měď, zinek a selen.

 

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz 

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH