Oblíbené (0)

SHIITAKE - HOUŽEVNATEC JEDLÝ

Shiitake - Houževnatec jedlý

Shiitake (Lentinula edodes), Houževnatec jedlý korejski, vietnamsky nám húdng, anglicky black forest mushroom. V Číně je nazývána jako Xiangu (xian označuje aroma a gu houbu a celé slovo znamená „voňavá houba“). Japonský název „shiitake“ po­chází od pojmenování stromu Passania cuspidata zvaného v Japonsku shii a slova take, což je ja­ponské pojmenování pro houbu.

Houževnatec jedlý pochází z Japonska, Číny a dalších asijských zemí s mírným klimatem. Shiitake je jednou z hub užívaných starověkými lékaři na císařských dvorech Číny a Japonska.

První zmínky o Shiitake se objevila v Materia medica již v roce 1309. Některé historické záznamy však ukazují, že v Japonsku byla užívána přinejmenším už ve 2. stol. n. l. Lékař Wu Ri – lékař z čínské dynastie Ming zařadil schopnosti Shiitake mezi houby „zvy­šující celkovou energii organismu a používané při nachlazení a pro odčervení“.

Ve staré japonské legendě se hovoří o tom, že místní divoce žijící opice nikdy netrpěly rakovi­nou, vysokým krevním tlakem a diabetem, neboť pravidelně jedly v pří­rodě rostoucí plodnice houževnatce jedlého. První pokusy pěstovat tuto houbu, pocházejí z 10. století z Číny. Pro své mimořádné účinky je také nazývána „elixírem života“ nebo „houbou dlouhověkosti“ a byla určena pouze pro císaře nebo jeho rodinu a sběr střežen samuraji. V současnosti zaujímá druhé místo, pokud jde produkci a spotřebu, a to hned po žampionech. Shiitake má ze všech hub nejvýraznější chuť.

Kde roste

Shiitake pochází ze subtropických oblastí východní a jihovýchodní Asie. V přírodě je rozšířena od jižního Japonska, přes Čínu, Tchaj-wan až po Novou Guineu. Roste na živých stromech nebo na padlých kme­nech listnatých stromů, a to většinou dubů, buků, habrů, olší a kaštanů. V současnosti se však mnohem více průmyslově pěstuje.

Popis

Houževnatec jedlý má klobouk 5-20 cm široký, zprvu sklenutý, pak plochý až mírně vmáčklý, v různých odstínech hnědé, šedohnědé nebo červenohnědé barvy. Lupeny jsou velmi husté, zřetelně odsedlé od třeně, nejprve bělavé, později až narůžovělé s hnědavými skvrnami. Třeň je krát­ký, na povrchu vláknitý, plný, tuhý a šupinatý.

Obsahuje

Shiitake je jednou z nej prozkoumanějších hub. Proto je tato houba považována za funkční potravinu. Sušina plodnic Shiitake je bohatá na sacharidy (68-60 %), bílkoviny (20-23 %), tuky (3-4 %) a nenasycené mastné kyseliny. Obsahuje 18 aminokyselin, z čehož 8 je esen­ciálních, což představuje lepší poměr než v případě mléka, sójových bobů, masa nebo vajec. Je zdrojem vitaminů, především provitaminu D, B1, B2, B12 a kyseliny pantotenové. Z celkového obsahu sušiny plodnic tvoří minerální látky 2,6-6,5 % a z nich nejvyšší podíl tvoří vápník, fosfor, železo, draslík, zinek a sodík.

 

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz 

SHIITAKE - HOUŽEVNATEC JEDLÝ také obsahují tyto produkty

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH