Oblíbené (0)

MAITAKE - TRSNATEC LUPENITÝ

Maitake - Trsnatec lupenitý

Maitake (Grifola frondosa), Trsnatec lupenitý, čínsky huaishuhua, japonsky maitake, anglicky Hen of the Woods. Maitake znamená japonsky " tančící houba ". Legenda praví, že ve starověkém Japonsku skupina buddhistických jeptišek našla v lese pár hub Maitake a začaly tančit, protože se radovaly z objevu této vzácné a lahodné houby. Jiným vysvětlením může být fakt, že plodnice vyrůstají těsně vedle sebe, navzájem se překrývají a připomínají tak roj motýlů v di­vokém tanci. Na západě se mu říká „slepice z lesa, protože připomíná slepičí peří. Latinské jméno Grifola má svůj původ od gryfa – zvířete z řecké mytologie majícího tělo šelmy s orlími křídly a hlavou. Houba byla v Japonsku natolik vzácná, že sběrači plodnic bránili vstupu na svá naleziště tím, že je oplocovali a nikdy nevyzrazovali místa nálezu svých „pokladů“. Během japonské feudální éry byla Maitake používána i jako měna.

Trsnatec se v Japonsku a v Číně používá k přípravě pokrmů a jako lék již více než 3 000 let. Až do roku 1979, kdy byly první plodnice vypěstovány uměle, se konzumovaly a zpracovávaly výhradně plodnice houby nalezené v přírodě.

Popis

Plodnice trsnatce jsou jednoleté, tvořící 25-50 cm (někdy až 1 metr) široký trs, který se skládá z klínovitých až polokruhovitých, jednostranných hnědošedých kloboučků vy­růstajících na až 4 cm tlustém, bělavém, mnohonásobně větveném třeni.

Kde roste

Rozšířena je hlavně v severovýchodním Japonsku, ale také v Číně. Ros­te však i v Evropě, dalších částech Asie, ale rovněž v Severní Americe, především ve východní Kanadě a také v USA. Nachází se na pařezech nebo na bázi dubových kmenů, kde se plodnice objevují na podzim nebo začátkem zimy.

Obsahuje

Maitake obsahuje draslík, železo a hořčík. Celkový obsah tuků v houbě činí 3,4 %. Dále obsahuje vitaminy B12 B2 a B3, ergosterol – prekurzor vitaminu D2, lektiny, metaloproteiny. Ze su­šených plodnic trsnatce bylo izolováno po­měrně vysoké množství nukleotidů. Na rozdíl od ostatních léčivých hub obsa­huje trsnatec lupenitý mnohem širší spektrum biologicky ak­tivních polysacharidů Izolací různých frakcí glukanů se za­býval v 80. letech minulého století H. Nanba na univerzitě v Kobe. Podařilo se mu získat účinnou směs polysacharidů nazývanou Grifon-D nebo také D-frakce.

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz

 

MAITAKE - TRSNATEC LUPENITÝ také obsahují tyto produkty

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH