Oblíbené (0)

HERICIUM - KORÁLOVEC JEŽATÝ

Hericium erinaceus - Korálovec ježatýHericium erinaceus, v angličtině Lion’s Mane Mushroom nebo Hedgehog Mushroom, v čínštině houtougu, v japonštině yamabushitake.

Tvar plodnice inspiroval k zajímavým pojmenováním této houby. Překlad anglického názvu houby je „lví hříva“, z čínského zase „opičí hlava“, může také někomu připomínat mořský korál.

Hericium erinaceus se požívalo po staletí v tradiční čínské medicíně v Číně a také v Japonsku ale třeba i severní Americe. Tamní Indiáni měli při sobě vždy prášek ze sušených plodnic pro ošetření ran a k zastavení krvácení.  Uměle se začalo pěstovat teprve v 70. letech minulého století, rovněž v Číně. U nás se s ním setkáme pouze výjimečně, je velmi vzácné a také chráněné. Východoasijské legendy tvrdí, že konzumace Hericia může propůjčit „nervy z oceli a paměť lva“.

V Evropě byl Korálovec ježatý pojmenován v 18. století francouzským mykologem J. B. F. Bulliardem jako Hydnum erinaceus. Jméno Hericium mu dal až další mykolog Ch. H. Persoona v roce 1797.

Popis 

Plodnice Hericia mají 70-150 mm v průměru, ale mohou být i o mnoho větší, někdy až 40 cm. Jsou kompaktní, nevětvené, kulovité až vejčité, bílé až bělavé, ve stáří a při zasychání okrově hnědavé, na přední a spodní straně s převislými, šídlovitými, 10-40 mm dlouhými a na bázi 1,5-2 mm tlustými ostny. Dužnina je plná nebo s několika dutinkami, měkká, bělavá, s příjemnou ovocnou vůní i chutí.

Roste vzácně, obvykle od července do října, paraziticky na živých kmenech listnáčů, zejména dubů a buků, vzácněji i jiných listnáčů. A pak i jako saprotrofyt na padlých kmenech a pařezech, výjimečně i na opracovaném dřevě.

Obsahuje

Hericium obsahuje v sušině asi 32% bílkovin, zastoupených řadou aminokyselin, více než třicet druhů aromatických látek a polypeptidy. Velmi cenné jsou ve vodě rozpustné polysacharidy, především glukany, ale také ericenon a erinacin I a H. Vysoký je obsah draslíku, nízký sodíku, dále je přítomen fosfor, germanium, selen, zinek, železo aj.

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz

 

HERICIUM - KORÁLOVEC JEŽATÝ také obsahují tyto produkty

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH