Oblíbené (0)

CORIOLUS VERSICOLOR - OUTKOVKA PESTRÁ

Coriolus versicolor - Outkovka pestráCoriolus je považován za poklad mezi rostlinami tradiční čínské medicíny. V Číně se také nazýval „tráva říše nebes“ nebo „královská houba“ a její užívání bylo v minulosti pouze výsadou císařů a obyvatel císařských paláců,

Coriolus versicolor, (Outkovka pestrá) je pro svůj vzhled známá také jako „Turkey tail“ (krocaní ocas – tvar plodnic připomíná ocas divokého krocana) v severní Americe, nebo Yun Zhi v Číně nebo Kawaratake v Japonsku.

Coriolus nelze nabízet v Evropské unii jako doplněk stravy. Lze ho užívat jako veterinární přípravek.

 

Terapeutické účinky Coriolu u domácích zvířát

  • Pro podporu regenerace sliznic 
  • Pro snížení nežádoucích účinků očkování
  • Před operacemi nebo po nich
  • Doplňková terapie při rakovině a prevence
  • Zlepšení snášenlivosti chemoterapie a radioterapie 
  • Podpora při poruchách funkce jater
  • Při únavových stavech

 

Tradiční čínská medicína má s používáním Coriolu tisícileté zkušenosti.

První písemné zmínky o Coriolu můžeme najit v Materia Medica okolo roku 200 př.n.l. za vlády dynastie Han. Materia Medica (Ben Cao Gan Mu) z 15. století uvádí, že Coriolus je prospěšný pro uklidnění ducha (Shen) a posílení životně důležité energie (Qi).

Popis

Coriolus pochází pravděpodobně z Číny a Japonska. Roste velmi hojně od jara do podzimu (ale plodnice nacházíme po celý rok) na živých i odumřelých kmenech a větvích nebo paře­zech listnáčů, zejména buků, dubů, bříz a habrů, vzácně i jehličnanů (smrků a boro­vic). Patří mezi houby působící bílou hnilobu dřeva.

Outkovka pestrá je široce rozšířeným dru­hem známým z Evropy, Severní Ameriky, Asie a Austrálie.

Plodnice jsou jednoleté, kloboukaté a většinou střechovitě nad sebou uspořádané. Klobouk bývá asi 20-80 mm široký, ledvinovitý až vějířovitý, plochý, plstnatý, hedvábitě lesklý, šedě, okrově, červenohnědě, hnědě, modravě nebo černě pásovaný.

Obsahuje

Coriolus obsahují především polysacharido-polypetidický komplex, hlavně specifické β-glukany. Z heteroglykanů je to např. krestin, polysacharid K, polysacharidpeptid (PSP). Z dalších sloučenin je to hlavně triterpenoidy a další. Bioaktivní složky Coriolu se začaly zkoumat v 60-tých letech minulého století.

Účinky v čínské medicíně

Podle dokumentů z čínské dynastie Han se za horka připravené vodní výluhy z tuhých, nejedlých plodnic podávaly pacientům trpícím nádorovým onemocněním plic a bronchitidou. Podle čínské medicíny, pokud v organismu dochází ke tvorbě a stagnaci hlenů a ke hromadění vlhkosti, pak po určitém čase trvání a za určitých podmínek tato blokáda provokuje vznik hor­ka, vysušuje především játra a ledviny. Blokáda hlenů tan spolu s působením horka je v tradiční čínské me­dicíně považováno za jednu z možných příčin vzniku tumorů. Přesuny hlenů pak můžeme přirovnat ke vzniku metastáz. Outkovku lze užívat i při tak závažné léčbě, jako je radioterapie a chemoterapie. Při těchto terapiích dochází z hlediska čínské medicíny ke „spalování“ vnitřního prostředí organismu, a tím je oslabována yin jater a ledvin, zvyšuje se vnitřní horko, ubývá fyziologických tekutin.

 

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz 

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH