Oblíbené (0)

CORDYCEPS SINENSIS - HOUSENICE ČÍNSKÁ

CORDYCEPS SINENSIS (HOUSENICE ČÍNSKÁ)Housenice čínská (Cordyceps sinensis) se na­zývá v angličtině Chinese Caterpillar Fungus nebo worm grass, v tibetštině yarsa gunba. Číňané označují Cordyceps jako Dong Chong Xia Cao, což se překládá doslov jako „Zimní červ, letní tráva“. Housenice je pravým klenotem tra­diční čínské medicíny.

Housenice čínská se nalézá ve volné přírodě pouze v některých provinciích Číny v Bhútánu a Nepálu na chladných horských loukách od výšky 3 800 m. Traduje se, že staří chovatelé jaků z alpských luk Himálaje a Tibetské náhorní plošiny si všimli, že jejich stáda po pastvě na půdě obsahující Cordyceps disponují větší vitalitou, silou, výdrží a zvýšenou potencí. První psaný záznam o Cordycepsu pochází z roku 620 n.l. za dynastie Tang. Evropskou veřejnost s účinky housenice se­známil v roce 1726 na vědeckém setkání v Paříži jezuitský mnich působící na čínském císařském dvoře

Housenice obsahuje mnoho aminokyselin, vitamínů, sterolů, minerálů, stopových prvků a biologicky aktivních látek.

V posledních několika desítkách let poklesl výstykt Cordycepsu ve volné přírodě na minimum. To také zvýšilo jeho už i tak vysokou cenu. Proto se začal pěstovat i uměle.

Popis

Cordyceps sinensis je z rodu vřeckovýtrusných hub patřících do čeledi Ophiocordycipitaceae (dříve Clavenitaceae), parazitujících především na hmyzu a jiných členovcích. Tyto druhy hub se jmenují entomofagní (krmí se hmyzem) houby.

Cordyceps (Housenice čínská) se vyskytuje především ve vysokých nadmořských výškách, na chladných, travnatých, alpských loukách na Čchindžusko-tibetské náhorní plošině – Tibetské autonomní oblasti, čínských provinciích Sichuan, Gansu, Čchin-jüan a Yunnan a v několika nepálských (hory Dolpo), bhútánských a indických himálajských oblastech.

Housenice čínská napadá a roste na housenkách, konkrétně na larvách z rodu Thitarodes (Hepialidae, Lepidoptera). Larvy můry žijí v zemi a živí se požíráním kořenů travin. Vývojový cyklus této můry trvá 5-6 let, přičemž většinu z tohoto období prožívá můra ve stadiu larvy. Dospělý jedinec – můra žije jenom 25 dní. Samice kladou vajíčka na povrch půdy a po měsíci se z vajíček vylíhnou larvy. Nejsnadněji jsou některé larvy infikovány výtrusy Cordycepsu na povrchu půdy a to buď dýchacími cestami, nebo ústy. V létě larvy žijí na povrchu půdy či těsně pod povrchem a na zimu se za­hrabávají do půdy.V průběhu vývojového cyklu (5-6 let) uvnitř nakažené larvy výtrusy housenice vyklíčí a rozrůstající se mycelium houby postupně na larvě parazituje. V posledním roce vývoje larvy, kdy je mycelium schopné reprodukce, houba larvu usmrtí pomocí svých mykotoxinů. V létě vyrážejí z hlav usmrcených larev zvláštní útvary, zvané stromata. Jsou černo­hnědě zbarvené a v čerstvém stavu mají délku 8-10 cm. Na povrchu stromat se vyvíjejí plod­nice a v nich zrají nové spory, které se šíří do okolí a infikují tak další larvy můry.

Sběr

Sběr Cordycepsu začíná na začátku dubna a trvá do konce června. Sbírání housenice čínské představuje hlavní zdroj příjmů pro mnoho Tibeťanů z Lithangu a sousedních území. Většina oblastí sběru nachází na severně orientovaných svazích hor. Pátrání po drobných Cordycepech ve vysokohorských travnatých porostech, prokládaných malými rododendronovými keříky a různými vegetacemi, které ještě na začátku jara dřímají, je obtížný úkol, vyžadující soustředění a trpělivost. Ve skutečnosti je výška a tloušťka houby tak malá, že ji nelze snadno spatřit. Na jaře je půda pokryta krátkými nahnědlými vegetačními pahýly jako drobný cordyceps. Lidé z Tibetu však tuto práci dělají velmi rádi, protože není považována za nijak zvlášť namáhavou a zisk bývá vysoký. Sběrači postupují pomalu po rukou a kolenou, nebo v hlubokém předklonu. Cordycepy se z půdy získávají motykou nebo malým nožem. Je velmi důležité housenici nepoškodit, protože by ztratila hodnotu.

 

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz

CORDYCEPS SINENSIS - HOUSENICE ČÍNSKÁ také obsahují tyto produkty

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH