Oblíbené (0)

CHAGA - REZAVEC ŠIKMÝ

Chaga - Rezavec šikmý

Chaga (Inonotus obliguus), Rezavec šikmý, čínsky Bai Hua Rong nebo Hua Jie Kong Jun, japonsky kabanoatake, rusky čaga nebo berezovyj grib, anglicky Birch Mushroom, Chaga Mushroom, Clinker Polypore.

Chaga byla využívána pro své vlastnosti již před několika tisíci lety v Číně i Egyptě. První písemné zmínky jsou k nalezení v čínském herbáři Shen Nong Ben Cao Jing. Chaga byla populární i v Rusku zejména Khanty/Oystaky, kteří jí také dali jméno. Dle starých dokumetů jí užíval i car Vladimir Monomach čili Rasputin, který zřejmě trpěl rakovinou rtů. Prameny z 16. století dokládají, že byla používána v lidovém léčitelství v Rusku a Severní Evropě.

Popis 

Chaga vytváří plodnice dvojího typu nepohlavní a pohlavní. První se tvoří plodnice nepohlavního stádia (anamorfa), které mají tvar 100 až 200 mm širokých a 40-100 mm vysokých, černých, boulovitých, tvrdých, rozpraskávajících nádorů rostoucích na kůře živých stromů, které se vyvíjejí několik let. V něm se vytvářejí nepohlavní výtrusy chlamydospóry Druhé stádium plodnic (telemorfa, pohlavní stádium), produkující bazidiospory, se vyvíjejí v posledním roce života stromu (když strom již zcela odumírá) pod jeho kůrou, kterou později prorážejí.

Kde roste 

Roste od července do listopadu paraziticky (anamorfa, čága) na živých kmenech listnáčů, zejména bříz, méně často jilmů, buků, olší, dubů a javorů, nebo saprotrofně (teleomorfa) na jejich odumřelém dřevě; odumřelé plodnice pohlavního stadia mohou přetrvávat na substrátu i rok. Rezavec šikmý je široce rozšířen v Evropě, Asii i Severní Americe

Obsahuje 

Plodnice rezavce šikmého obsahují řadu biologicky aktivních látek. K hlavním látkám patří fenolické sloučeniny jako polyfenoly, fenolické kyseliny (kyseliny syringová, vanilová, p-hydroxyben-zoová, trametonolová) a chinony. Triterpeny jsou další skupinou látek. Patří mezi ně inotodiol, kyselina betulinová a betulin. Dále to jsou kyselina čágová, která je podobná kyselině huminové, kyselina octová, máselná a šťavelová. Rovněž obsahuje melanin, polysacharidy a germanium.

 

 

Vážení zákazníci, dovolujeme si Vás informovat, že současná nařízení EU zakazují uvádět více informací u jednotlivých produktů.

Kde najít podrobné informace o produktech?

Hledejte například ZDE

Napište nám na naši poradnu: poradna@obchodcinskemediciny.cz 

Všechny ceny jsou uvedeny včetně DPH